jakość i zastosowanie laminatówproces produkcji łodzi z laminatuobróbka laminatujakość i zastosowanie laminatówproces produkcji łodzi z laminatuobróbka laminatujakość i zastosowanie laminatówproces produkcji łodzi z laminatuobróbka laminatujakość i zastosowanie laminatówproces produkcji łodzi z laminatu

Technologia

Laminaty

Rodzaj kompozytów: tworzywa sztuczne powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych i technologicznych. W zasadzie jeden materiał, zazwyczaj w postaci cienkich włókien lub nici, spełnia podstawową rolę konstrukcyjną, a drugi jest lepiszczem, wiążącym ze sobą elementarne włókna konstrukcyjne i chroniącym je przed czynnikami zewnętrznymi (np. korozją). Typowym naturalnym laminatem jest drewno, w którym wytrzymałe i sprężyste, choć wiotkie włókna celulozowe są spajane w sztywne i odporne tworzywo przez tzw. ligninę (drzewnik) o wiele mniej wytrzymałą mechanicznie od celulozy.
  W zasadzie nazwa "laminat" oznacza takie tworzywo kompozytowe, w którym włókna konstrukcyjne są ułożone warstwami, w postaci cienkich mat, tkanin lub innych struktur warstwowych (łac. lamina - cienka blaszka, płytka; stąd "laminowanie" oznaczające także np. pokrywanie papieru warstwą przezroczystej folii). Jednak w praktyce laminaty są dominującym rodzajem kompozytów. Są też bardzo często łączone z kompozytami o innej strukturze, np. opartej o jednokierunkowe wiązki włókien konstrukcyjnych (tzw. rovingu). Stąd określenie "laminaty" jest -niezbyt ściśle, ale powszechnie - rozciągane na wszystkie kompozytowe konstrukcje skorupowe.

Laminat poliestrowo-szklany (PS)

W zastosowaniach przemysłowych i amatorskich (zwł. szkutniczych) dominuje laminat PS, produkowany w kilku zasadniczych technologiach: najpopularniejsze jest ręczne przesycanie żywicą poliestrową ułożonych w formie (matrycy, „kopycie”) krzyżujących się warstw mat i tkanin szklanych, przy użyciu pędzli, wałków itp. narzędzi.
   Ulepszeniem tej technologii jest próżniowe odsysanie nadmiaru żywicy, co bardzo korzystnie wpływa też na jednorodność laminatu. Niezbędne do tego urządzenia i materiały nie są drogie ani trudno dostępne, lecz mimo to raczej nie są stosowane przez amatorów i w mniejszych zakładach produkcyjnych.
   Jeszcze korzystniejsze jest wygrzewanie laminatu w trakcie utwardzania żywicy, jednak skuteczne wykorzystanie tej techniki wymaga użycia drogich, wielkowymiarowych pieców lub nagrzewnic.
   Inną dość popularną techniką, wymagającą jednak drogich urządzeń jest natryskiwanie na jednorazowe formy bądź gotowe (np. remontowane) obiekty mieszaniny żywicy i ciętego włóka szklanego, tworzącej po utwardzeniu kompozyt (jednak o gorszych właściwościach mechanicznych niż oparty na tkaninach).

Źródło: Wikipedia     

Proces produkcji

Produkcja laminatów odbywa się w przeznaczonej specjalnie do tego celu hali produkcyjnej wyposażonej w systemy kontroli temperatury oraz wilgotności powietrza jak również systemy wentylacji i odciągania kurzu. Właściwe warunki produkcji są niezbędne do uzyskania właściwej jakości laminatu. Laminat wytwarzany jest metodą ręczną bądź natryskową. Wykonujemy konstrukcje monolitowe, przekładkowe (sandwich), łączenia laminatów i inne zgodnie z wymogami naszych klientów. Kompozyty są produkowane głównie w technologii hand lay-up (ręcznie) na bazie form z wierzchnią warstwą żelkotu. Kolor żelkotu jest dobierany zgodnie z potrzebami Klienta, wg normy RAL. Na życzenie Klienta możemy realizować produkcję w technologii próżniowej - infuzji i worka próżniowego oraz RTM
   Produkcję jest realizowana na podstawie dokumentacji technicznej lub wzorów dostarczonych nam przez Klienta - budowa modelu, formy, prototypu, po zatwierdzeniu realizowana jest produkcja seryjna. Na zamówienie Klienta możemy również wykonać, na bazie przekazanych nam projektów, indywidualne modele oraz formy do produkcji. Gwarantujemy wysoką jakość techniczną, krótkie terminy realizacji oraz solidność wykonania.

Nasze długoletnie doświadczenie pozwala nam z dużą precyzją określić koszty produkcji, przedstawionych nam do wyceny elementów z laminatu poliestrowego.
   Wycena na nasze produkty obliczana jest w następujący sposób 

Proces produkcyjny składa się z następujących czynności


Copyright 2019 Cobo Nautic